Dobry projekt domu, jaki powinien być?

Dom nad jeziorem

Każdy z nas ma indywidualne potrzeby, każdy potrzebuje trochę innej przestrzeni. Jedna osoba czuje się dobrze w dużym salonie z wysokim sufitem i dużymi oknami, inna będzie lepiej się czuła w kameralnym małym, ale dobrze urządzonym pokoiku. Jedna osoba lubi się otaczać przedmiotami inna woli mieć przy sobie tylko te najważniejsze konieczne jej w życiu codziennym. Jedni planują za jakiś czas powiększyć rodzinne, a ktoś inny planuje życie w pojedynkę.

Każdy z nas ma do tej kwestii inne podejście, inne zdanie, inne plany. Dlatego ważne jest, gdy myślimy o własnym domu abyśmy poświęcili więcej niż chwilę na to, aby określić jakie są nasze prawdziwe potrzeby i oczekiwania. Nie powinniśmy sugerować się tym, że ktoś nam powiedział, że dom musi mieć 120m, a salon to minimum 35m i 3 sypialnie, bo mniej to już kurnik. Być może te wartości są dobre dla kogoś, ale czy na pewno dla każdego? Zanim zaczniemy szukać projektu powinniśmy jak najdokładniej przeanalizować nasze potrzeby.

Właściwą osobą, która może pomóc nam w zaprojektowaniu właściwego domu w prawidłowym rozplanowaniu pomieszczeń jest architekt. Architekt to nie tylko osoba, która narysuje nam dom, ale przede wszystkim ktoś kto pomoże stworzyć naprawdę dobrą i dopasowaną do naszych potrzeb przestrzeń. Przestrzeń, w której planujemy spędzić resztę naszego życia, dlatego tak ważne jest, aby dobrze wszystko zaplanować.

Współczesne domy zdecydowanie różnią się od tych budowanych kilkadziesiąt, czy nawet kilkanaście lat temu. Wszystko to przez ciągle zmieniające się technologie, styl życia oraz nasze potrzeby, które zmieniają się jak świat wokół nas. To, co widzimy w domach naszych rodziców, czy też dziadków bardzo często nie jest tym, co chcielibyśmy mieć we własnym domu. Odczuwamy sentyment do tych miejsc, ale czy miejsca te zaspokajałyby w pełni nasze dzisiejsze potrzeby?

Dobry współczesny dom, ale także mieszkanie powinno mieć wyraźnie wydzieloną część dzienną oraz nocną. W części dziennej powinny znaleźć się takie pomieszczenia jak kuchnia i pokój dzienny, czy gabinet, natomiast część nocna to sypialnia, garderoba czy łazienka. Takie funkcjonalne rozdzielenie tych przestrzeni jest bardzo korzystne ze względów użytkowych. Prócz tych podstawowych pomieszczeń w każdym domu powinny znaleźć się również pomieszczenia gospodarcze, czy techniczne, takie jak kotłownia, spiżarka, magazynek, czy garaż.

Oczywiście nie każde z tych pomieszczeń musi znaleźć się w każdym domu. Z pewnością nie każdy potrzebuje gabinetu do pracy, czy też kotłowni, ponieważ może korzystać z pompy ciepła jako źródła ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Często oglądając gotowe projekty domów wydaje nam się, że niektóre z nich spełniają nasze wszystkie oczekiwania, lecz po bliższemu zapoznaniu się zawsze znajdziemy coś co chcielibyśmy w nich zamienić, nie każde pomieszczenie jest nam potrzebne a czasem czegoś brakuje. Dzieje się tak dlatego, że nie istnieje typowa rodzina, która zamieszka w tym typowym domu. Projekt gotowy być może czasem jest i dobrym punktem wyjścia do poszukiwań, ale bardzo rzadko jest odpowiedzią na wszystkie nasze potrzeby, ponieważ każdy z nas jest inny. Dlatego by dobrze odpowiedzieć na pytanie co jest niezbędne w NASZYM współczesnym domu musimy sami się dobrze zastanowić nad naszymi potrzebami i oczekiwaniami. 

Podsumowując najważniejsze przy poszukiwaniu właściwego projektu jest to, aby robić to świadomie. Nie wybierać pierwszego gotowego projektu, który nam się spodoba. Nie decydować się na jakieś rozwiązania tylko dlatego że znajomi tak mają. Budowa domu to inwestycja na całe życie i jak każda inwestycja powinna przynosić korzyści. Każda błędna decyzja podjęta na etapie projektowania może pociągnąć za sobą konsekwencje w postaci kosztów poniesionych na etapie budowy lub już po jej zakończeniu. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego, ale wielu błędów da się uniknąć dobrze planując inwestycje, a co się z tym wiąże mając dobry projekt.

D7 Studio – architekt Dawid Ćwiertniewicz
34-452 Ochotnica Dolna os. Kudowe 205c

biuro@d7s.pl
tel. 881406132