Jak wybrać dobrą działkę pod budowę domu? Na co zwracać uwagę przy wyborze działki budowlanej.

Plan miejscowy, działka budowlana

Kiedy zdecydujemy się na budowę własnego domu, zaczynamy podróż przez nieznane. Pierwszym przystankiem tej podróży, to wybór właściwej działki budowlanej. Jest to jeden z najważniejszych o ile nie najważniejszy element całej układanki pod tytułem Mój Dom.

Jest wiele czynników, które należy brać pod uwagę szukając właściwej działki. Gdy już wypatrzymy sobie jakiś ładny kawałek ziemi to pierwsze i najważniejsze co powinniśmy zrobić, to sprawdzić, czy działka jest budowlana, a jeśli tak to co na niej możemy zbudować. Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Jest to bardzo proste i nic nie kosztuje. Podstawowym dokumentem, który określa, czy dana działka jest budowalna lub nie jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który uchwalany jest przez Radę Gminy lub Miasta danej miejscowości. W planie tym znajdują się informacje o tym, co można, a czego nie można wybudować na danej działce. Plany te prawie zawsze możemy znaleźć na stronie internetowej danej gminy i sami możemy sprawdzić możliwości zabudowania danej działki.

Portale mapowe okolicznych gmin które zawierają  informacje o planach miejscowych:
Ochotnica Dolna: https://sip.gison.pl/ochotnicadolna
Krościenko nad Dunajcem: https://sip.gison.pl/kroscienkonaddunajcem
Szczawnica: https://sip.gison.pl/szczawnica
Czorsztyn: https://sip.gison.pl/czorsztyn
Łącko: http://portal.gison.pl/lacko/
Kamienica: https://sip.gison.pl/kamienica

Czasami zdarza się, że na danym terenie gmina nie uchwaliła planu miejscowego, w takiej sytuacji dla konkretnej działki można zwrócić się o wydanie Warunków Zabudowy. Warunki zabudowy to taki mały plan miejscowy obowiązujący tylko dla konkretnej działki lub niewielkiego obszaru nie objętego planem miejscowym. Bardzo często zdarza się, że gdy ktoś sprzedaje działkę, która nie jest objęta planem miejscowym to posiada ona warunki zabudowy, aby kupujący wiedział czy może na niej wybudować dom bądź inny budynek. Warto przed zakupem takiej działki poprosić właściciela, aby udostępnił nam treść takiego dokumentu, abyśmy przed zakupem wiedzieli dokładnie co można na niej zbudować, a czego nie. Jeżeli na danej działce nie ma planu miejscowego ani warunków zabudowy, to tak naprawdę nie mamy pewności co do tego, czy będzie można tam cokolwiek wybudować. Zakupienie takiej działki wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. W takiej sytuacji warto porozmawiać z architektem, który doradzi, czy warto taką działką się interesować, ponieważ pomimo tego, że działka nie ma warunków zabudowy, to jest szansa by je uzyskać.

Poza sprawdzeniem czy działka jest budowlana należy zwrócić uwagę na to czy dana działka nie jest zlokalizowana na terenach osuwiskowych bądź zalewowych. Informacje takie powinny znajdować się w Planie miejscowym lub warunkach zabudowy, lecz nie zawsze tak jest. Czasem zdarza się tak, że plan miejscowy powstał przed powstaniem map zagrożenia osuwiskami i terenów zalewowych. Mapy takie są regularnie aktualizowane więc czasem obszary oznaczone w planie miejscowym jako osuwiska czy tereny zalewowe mogą być nieaktualne. Mapy takie dostępne są w Internecie i udostępniane za darmo. Często dostępne są bezpośrednio przez portale mapowe gmin.

Mapa osuwisk: http://geoportal.pgi.gov.pl/portal/page/portal/SOPO/Wyszukaj3/
Mapa terenów zagrożonych powodzią: http://mapy.isok.gov.pl/imap/

Ponadto należy upewnić się, że działka posiada dostęp do drogi publicznej. Bez tego warunku nawet jeśli działka jest budowlana, i nie ma w pobliżu osuwiska ani nie zagraża nam woda to legalnie nic na niej nie wybudujemy. Warto też, aby obszar na którym znajduje się działka był obsługiwany przez sieć wodociągową i kanalizacyjną, natomiast nie jest to obowiązkowe. Jeśli nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej musimy na działce zrobić szambo i studnie.

Oczywiście są to tylko te najważniejsze kwestie, na które należy zwracać uwagę. Dotyczą one wszystkich rodzajów budynków nie tylko budowy domu. Do każdej działki trzeba podchodzić indywidualnie, bywają działki bardzo strome oraz bardzo wąskie szczególnie na Podhalu i w okolicach, na których również może okazać się ze pomimo tego że są budowlane nic nie wybudujemy.

D7 Studio – architekt Dawid Ćwiertniewicz
34-452 Ochotnica Dolna os. Kudowe 205c

biuro@d7s.pl
tel. 881406132